Toprak Kirliliği Kontrolü

08.06.2010 tarih ve 27605 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan TOPRAK KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ VE NOKTASAL KAYNAKLI KİRLENMİŞ SAHALARA DAİR YÖNETMELİK, 08.06.2015 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kapsamda toprak kirliliğine neden olabilecek işletmelere (ilgili yönetmelik Ek-2 Tablo-2’de tanımlı faaliyeti yapanlar), ön değerlendirme sonucu, “Saha durum ve risk değerlendirme ön raporu” , “saha durum ve risk değerlendirme nihai raporu” , “Temizleme faaliyet planlama ve değerlendirme raporu” ve “temizleme faaliyeti uygulama, izleme ve sonlandırma raporu” hazırlatma yükümlülüğü doğabilmektedir.

İşletmeler bu raporları bakanlıkça yetkilendirilen kuruluşlara hazırlatmakla yükümlüdürler. Bu kapsamda “Serra Çevre Danışmanlık ve İnşaat San. Tic. Ltd Şti.” olarak, oluşturduğumuz uzman kadromuz ile bakanlıktan “TOPRAK KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ VE NOKTASAL KAYNAKLI KİRLENMİŞ SAHALARA DAİR YETERLİLİK BELGESİNİ” aldık. Türkiyede bu belgeye sahip 15 firmadan birisiyiz. Türkiye’ye, Amerika’da toprak ile ilgi çalışmalar yaparak bu mevzuatı getiren uzmanlardan oluşan kadromuz ile yeni olan bu alanda, konuya deneyimli kadromuzla siz değerli müşterilerimize en kalite hizmeti vermekten gurur duyarız.

Aynı zamanda TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip şirketimizden hizmet alacak KOSGEB üyesi işletmeler, %40’a kadar KOSGEB desteklerinden faydalanabilmektedir. İlgili belgemiz web sitemizde mevcuttur.

VADİ ÇEVRE, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇALIŞTAYINDAYDI!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Dairesi tarafından, 81 ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün katıldığı Çalıştay Antalya’da gerçekleştirildi. Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yeterlilik Belgesi alan Serra Çevre, çalıştayda, konuya ilişkin yaptığı çalışmalara dair bakanlık ve birimlerine sunum yaptı.

08.06.2015 tarihinde yürürlüğe giren “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik” kapsamında 3-4 Aralık tarihlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya’da çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Bakanlık, çalıştayın ilk günü olan 3 Aralıkta il müdürlükleri ile birlikte çalışma toplantısı gerçekleştirirken, 4 aralıkta bu kapsamda yeterlilik alan firmaların sunumlarını dinledi. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilen kuruluşlardan olan Serra Çevre uzman kadrosuyla çalıştaydaki yerini aldı. Serra Çevre, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hürrem BAYHAN, Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet KARAGÜNDÜZ, Tunceli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Gökhan Önder ERGÜVEN, ve Serra Çevre Danışmanlık Birim Müdürü İrfan ÖKSÜM ile katılım sağladı. İrfan ÖKSÜM ve Gökhan Önder ERGÜVEN, Petrol ve türevleriyle kirletilen toprağın temizleme yöntemlerine ilişkin olarak sunum gerçekleştirdi. Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Ercan GÜLAY’ın da katılımı ile gerçekleştirilen çalıştayda, soru-cevap bölümleri ile yönetmeliğin uygulamasına ilişkin görüş ve önerilere de yer verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüklerinin, yeterlilik alan firmalarla karşılıklı bilgi alış verişi yaparak, yöntemlerin uygulanması noktasında önemli yol katettiği toplantı, katılımcıların aile fotoğrafı çektirmesi ile sonlandırıldı.