Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi Beyanı

Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi Beyanı Bu süreci Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yapmış olduğu basın açıklamasında “Toprak kirliliğinin tespiti için noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalarla ilgili envanter bilgilerinin sistematik yapılanmayla muhafazasını, güncellenmesini, sürdürülebilirliğini ve gerektiğinde bu bilgilere hızlı erişimi mümkün kılmak amacıyla Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi’ni hayata geçiriyoruz.” şeklinde ifade etti.

Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine faaliyet sahipleri tarafından yapılacak olan girişler Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmeliğin tüm maddelerinin yürürlüğe gireceği tarih olan 08 Haziran 2013’ten itibaren zorunlu olacak.

Tespit edilen kirlenmiş sahalar “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik Yeterlilik Belgesi Tebliği” kapsamında Bakanlıkça lisanslandırılmış firmalar tarafından temizlenecek. Temizleme işini yapabilecek firmalara Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü internet sayfasından ulaşılabilmekte.